Aktualności

Dopłaty bezpośrednie w 2014 roku bez zmian

12 grudnia 2012

Przepisy dotyczące zazielenienia będą obowiązywały dopiero w 2015 roku.Komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos zapowiedział na spotkaniu z dziennikarzami, że nowe przepisy dotyczące płatności bezpośrednich, w tym tzw. zazielenienia, zaplanowane w ramach reformy WPR wejdą w życie dopiero w 2015 roku.
 
Jest to zmiana dotychczasowych zapewnień Komisji Europejskiej, która jeszcze niedawno przekonywała, że nowa zreformowana WPR będzie obowiązywała od początku 2014 roku.
 
Zmiana decyzji została niejako wymuszona przez brak porozumienia, które nie zostało do tej pory osiągnięta i jednocześnie uniemożliwiło wprowadzenie przepisów ws. I filara od 2014 roku.
 
Rok 2015 jest docelowym terminem dla nowego systemu płatności bezpośrednich, jednak II filar Wspólnej Polityki Rolnej, czyli nowy program rozwoju obszarów wiejskich będzie realizowany zgodnie z planem, od 2014 roku. Nie jest to jednak do końca pewne, gdyż aby tak się stało, porozumienie polityczne w sprawie WPR musi zostać osiągnięte w pierwszej połowie przyszłego roku. Biorąc pod uwagę wszystkie trudności i twarde stanowiska wielu krajów, wielce prawdopodobne jest, że odkładanie decyzji w czasie będzie korzystne dla niektórych stron.
 

Lubię

0 Komentarzy

Nie ma jeszcze komentarzy!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola oznaczone * są wymagane *